چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم - پنج دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

زبان جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی جذاب و در عین حال یک زبان ساده برنامه نویسی می‌باشد که اکثر برنامه نویسان با آن آشنایی دارند. زبان جاوا اسکریپت با کمک HTML و CSS این امکان را به شما می دهد تا صفحات وب حود را طراحی کنید در این مقاله دلایل این که چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم را خواهیم گفت

جاوا اسکریپت چیست؟

چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

قبل از پاسخ به سوال چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم باید بدانید که جاوا اسکریپت یک زبان قدرتمند برنامه نویسی است که کتابخانه ها و فریمورک های زیادی دارد که از سال ۱۹۹۵ به مرورگر ها در گوگل اضافه شد و جاوا اسکریپت نوعی زبان سطح بالا و چند الگویی می باشد که اصلی ترین و مهم ترین استفاده اون در طراحی سایت می باشد برای این که بدونیم چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم اول از همه باید ببینیم جاوا اسکریپت کجاها به کار میاد و کاربرد دارد.

طراحی سایت با جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت هم در سمت کاربر (Front-end ) و هم در بخش سمت سرور (Back-end ) کاربرد داره و می‌توان با یادگیری جاوا اسکریپت تبدیل به یک فول‌استک دولوپر شد یعنی هم بخش ظاهر و هم سمت سرور سایت را تنها با یادگیری یک زبان انجام داد که این تنها بخشی از از قابلیت های جاوا اسکریپت است در ادامه بیشتر متوجه سوال چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم می‌شوید.

سمت کاربر ( فرانت -اند)

اگر سوال چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم در ذهن شماست باید بدانید که با استفاده از جاوا اسکریپت خام، HTML و CSS میشه صفحات وب زیبا ساخت  و با استفاده از درخت DOM میشه صفحاتی که با HTML و CSS  ساخته شده رو پویا کرد. ولی برای راحتی کار و بازدهی بالا فریمورک ها و کتابخونه هایی بر پایه جاوا اسکریپت ساخته شده که میشه با استفاده از اونا صفحات زیبا و قدرتمند طراحی کرد که شامل کتابخونه های React و Angular و Vue.js می باشد.

سمت سرور ( بک -اند)

پلتفرم Node.js بر پایه جاوا اسکریپت برای سمت سرور نوشته شده است پس اگه میخواهید با یک زبان برنامه نویسس هم فرانت و هم بک سایت را طراحی کنید به اصطلاح فول استک شوید می توانید جاوا اسکریپت را یاد بگیرید

چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

طراحی اپلیکیشن موبایل با جاوا اسکریپت

برای طراحی برنامه های موبایل زبان های قدرتمندی چون java  و سوییفت کاربرد دارد ولی native بودن برخی فریمورکا باعث میشه همرمان دو خروجی برای ios و هم Android گرفت . و در نتیجه زمان و هزینه کمتری از برنامه نویس میگیره React native بر پایه جاوا اسکریپت برای کد نویسی برنامه های سمت موبایل برای هر دو سیستم عامل اندروید و ios می باشد.

چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

طراحی گیم با جاوا اسکریپت

با مرورگر ها میشه کارای زیادی رو انجام داد . با یادگیری جاوا اسکریپت شما میتونید به یک طراح بازی هم تبدیل بشی اگر علاقه داشته باشی.

تا این جا کاربرد هاشو یاد گرفتیم و دونستیم تقریبا که چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

۵ دلیل که چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های برنامه نویسی قدرتمندی است که در زمینه های مختلفی می‌تواند کمک توسعه دهنده باشد در ادامه به این سوال که چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم پاسخ داده می‌شود.

یاد گیری آسان

جاوا اسکریپت یک زبان ساده است و یادگیری آن برای مبتدیان عالیست و بعضی جاها سینتکس های خاص خودشو داره که باید خوب ان ها رو یاد گرفت

برای شروع یادگیری جاوا اسکریپت نیازی به برنامه خاص و محیط خاصی نیست و روی هر مرورگری اجرا میشه فقط باید یک محیط برنامه نویسی متن باز داشته باشید با فرمت js در اون کد بزنید مثل vscode یا webstorm معروف ترین آنهاست.

حقوق مناسب و تقاضای بالا

با نگاه کلی به سایت های کاری برنامه نویسی متوجه خواهید شد که برای تقاضا کار زیادی برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت وجود دارد و فضای کاری مناسبی را دارد .

با توجه به نیاز روز افزون به طراحی سایت فریمورک های ری اکت و انگولار و ویو و نود جی اس تقاضاهای زیادی در بازار کار دارند چه در ایران چه در خارج از ایران

جاوا اسکریپت حضور پر رنگی در مرورگرها دارد

در طراحی ظاهر سایت بهترین و قدرتمند ترین زبان حاضر , جاوا اسکریپت است . قدرتمندترین فریمورک ها و کتابخانه ها برای فرانت بر پایه جاوا اسکریپت نوشته شده است که در بخش اول چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم به ان اشاره کردیم همچنین در بخش بک اند سایت با نود جی اس میتوان با جاوا اسکریپت کد نویسی کرد که جز پلتفرم های قدرتمند است

چرا جاوا اسکریپت یاد بگیریم

زبان همه فن حریف

با یادگیری جاوا اسکریپت خیلی کارا میشه کرد از طراحی سایت تا طراحی گیم و نقاط مشترکی با زبان های دیگه داره مثلا از شی گرایی پشتیبانی میکنه. یعنی با یادگیری جاوا اسکریپت میتونیم از اون در یادگیری زبان های دیگه هم استفاده کنیم. 

آینده جاوا اسکریپت

می توان گفت جاوا اسکریپت دارای آینده بسیار روشن است پیشرفت هایی که جاوا اسکریپت در سطح استاندارد های خودش داشته میشه گفت اونو از یک زبان مبتدی تبدیل به یک زبان قدرتمند در حوزه نرم افزار کرده.

جاوا اسکریپت یکی از فعال ترین انجمن ها را داراست که به سرعت چیز های جدید را تست میکنند و انرا جایگزین می کنند و با توجه به پیشرفت روز افزون دنیای وب و طراحی سایت جاوا اسکریپت یکی از مهم ترین بخش های آن است که روز به روز بر اهمیت آن افزوده میشه.

۵ از ۵ - ۲ امتیاز

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط