اصول سئو در وردپرس برای کسب رتبه

اصول سئو در وردپرس برای کسب رتبه

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

رعایت اصول سئو در وردپرس برای بهبود رتبه یک امر ضروری است. از طرفی امروزه اکثر سایت های ایجاد شده وردپرسی هستند که این یعنی بلد بودن اصول سئو در وردپرس بسیار برای شما مفید است زیرا با کسب رتبه خوب می‌توانید ترافیک ارگانیک داشته باشید در نهایت درآمد خوبی از سایت خود به دست بیاورید.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو یا Search Engine Optimization در لغت به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و شامل فرآیندهایی مثل تحقیق کلمات کلیدی، لینک سازی، آنالیز رقبا و تولید محتوای سئو شده می‌شود که در نهایت تمام این اقدامات برای جذب کاربر است تا ورودی های سایت افزایش یابد.

اگر صفحه مورد نظر شما در سایت برای کاربر مفید باشد و پاسخ مناسبی ارائه دهد از طرفی اصول مربوط به سئو نیز رعایت شده باشد در صدر نتایج گوگل قرار می‌گیرید.

اهمیت یادگیری اصول سئو در وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که امروزه بیشتر وبسایت ها با وردپرس ایجاد می‌شوند پس تسلط بر اصول سئو در وردپرس بسیار ضروری است، زیرا با رعایت اصول سئو در وردپرس شما در نتایج جستجو بالاتر از رقبای خود قرار می‌گیرید و این سبب می‌شود تا کاربران به شما اطمینان بیشتری داشته باشند و همین امر سبب افزایش بازدید سایت می‌شود.

چند نکته و اصول سئو در وردپرس

در ادامه اصول سئو در وردپرس نوشته شده‌اند که با رعایت آنها می‌توانید در نتایج رتبه های خوبی کسب کنید و در نهایت با جذب مشتری به کسب درآمد بپردازید.

تنظیمات نمایش به موتورهای جستجو

یکی از مهمترین اصول سئو در وردپرس تنظیمات نمایش سایت است، اولین کاری که باید برای سئو سایت وردپرسی انجام دهید نمایش سایت است زیرا اگر این گزینه را فعال کرده باشید گوگل سایت شما را بررسی و Index نمی‌کند پس اگر در زمان راه اندازی سایت این گزینه را فعال کرده‌اید تا مشکلی رخ ندهد بعد از اتمام راه اندازی کامل سایت از بخش تنظیمات سایت وارد بخش خواندن شوید و گزینه از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند را غیرفعال کنید.

تنظیمات نمایش به موتورهای جستجو​

بهترین ساختار پیوندیکتا را انتخاب کنید

انتخاب ساختار مناسب برای آدرس صفحات سایت یکی از اصول سئو در وردپرس است زیرا می‌توان کلمه کلیدی را در URL قرار داد و یا به کاربر اطلاعاتی درباره موضوع نوشته داد پس نباید از ساختارهای بی معنی استفاده کنید، از طرفی نباید آدرس صفحات سایت خیلی طولانی باشد پس با بررسی این گزینه ها باید وارد بخش پیوندهای یکتا شوید که داخل تنظیمات قرار دارد و بین ساختار های موجود گزینه نام نوشته را انتخاب کنید.

بهترین ساختار پیوندیکتا را انتخاب کنید​

دسته‌بندی انتخاب کنید

ایجاد دسته‌بندی برای سایت جزو مهمترین اصول سئو در وردپرس هستند زیرا سایت را به بخش های مختلف تقسیم می‌کند و باعث می‌شود کار کاربران راحت شود، از طرفی دیگه به مرور می‌توان بر روی نام دسته‌بندی عملیات سئو انجام داد تا با آن کلمه رتبه کسب شود برای مثال آموزش سرچ کنسول یکی از دسته‌بندی هایی است که در نونویسان سعی می‌کنیم با آن رتبه کسب کنیم.
برای ایجاد دسته‌بندی کار سختی پیش روی خود ندارید باید وارد بخش دسته‌ها شوید که در نوشته‌ها قرار دارد.

دسته‌بندی انتخاب کنید​

از یک افزونه سئو استفاده کنید

استفاده از یک افزونه سئو برای وردپرس می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی و نمایش وبسایت شما در نتایج موتورهای جستجو کمک کند. از طرفی یکی از اصول سئو در وردپرس نصب این افزونه‌ها است زیرا کار را راحت می‌کند و سبب می‌شود و فرآیند سئو سایت با دشواری کمتری انجام شود، در ادامه نیز می‌توانید برخی از فواید داشتن افزونه سئو را مشاهده کنید.

  1. بهینه‌سازی کلمات کلیدی: این افزونه‌ها به شما کمک می‌کنند تا کلمات کلیدی مناسب برای محتوای خود را انتخاب کنید و آنها را بهینه‌سازی کنید تا بهترین نتیجه را در جستجوهای مرتبط با آن کلمات کسب کنید.
  2. بهبود برچسب‌ها و توضیحات متا: این افزونه‌ها به شما امکان می‌دهند برچسب‌های عنوان (Title Tags) و توضیحات متا (Meta Descriptions) صفحات وب خود را بهینه کنید تا در نتایج جستجوی موتورهای جستجو جذاب‌تر و قابل فهم‌تر باشند.
  3. بهبود ساختار لینک: این افزونه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا ساختار لینک‌های پست‌ها و صفحات خود را بهینه کنید، که این می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای شما را بهتر فهمیده و رتبه‌بندی بهتری برای آن اعمال کنند.
  4. تحلیل وبسایت: این افزونه‌ها ابزارهای تحلیلی فراهم می‌کنند که به شما اطلاعاتی درباره عملکرد و بهینه‌سازی وبسایت خود می‌دهند، از جمله تعداد بازدیدکنندگان، کلمات کلیدی موثر، و غیره.

از طرف دیگر، بسیاری از افزونه‌های سئو وردپرس به صورت رایگان در دسترس هستند، که این به شما اجازه می‌دهد تا بدون هزینه‌های اضافی بهبودهای لازم را در سئو وبسایت خود اعمال کنید.

XML sitemaps ایجاد کنید

ایجاد XML sitemap برای وب‌سایت شما می‌تواند به بهبود نحوه فهرست‌بندی و شناخته شدن توسط موتورهای جستجو کمک کند. XML sitemap یک فایل متنی است که شامل فهرستی از تمام صفحات و روابط داخلی وبسایت شما است، به همراه اطلاعات مربوط به هر صفحه مانند تاریخ ایجاد، فرکوئنس تغییرات و اولویت.
افزونه‌های سئو قابلیت ایجاد نقشه سایت را دارند اما بهتر است که قابلیت نقشه سایت افزونه سئو را غیرفعال کنید و برای نقشه سایت از یک افزونه به نام XML Sitemap Generator for Google استفاده کنید.

از لینک داخلی غافل نشوید

از لینک داخلی غافل نشوید​

خارج از اصول سئو در وردپرس لینک‌سازی داخلی یک امر مهم است زیرا لینک‌سازی داخلی یک استراتژی مهم در بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) است که بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجو کمک می‌کند. این استراتژی شامل ایجاد پیوندهای داخلی بین صفحات مختلف وب‌سایت شما است. در زیر به برخی از اهمیت و فواید لینک‌سازی داخلی اشاره می‌شود:

بهبود سئو داخلی: لینک‌سازی داخلی به شما اجازه می‌دهد که بهینه‌ترین ساختار برای وب‌سایت خود را ایجاد کنید. این به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحات مهم و مرتبط با هم را بهتر شناسایی کنند و به رتبه‌بندی بهتری برسانند.

ارائه تجربه کاربری بهتر: لینک‌سازی داخلی به کاربران کمک می‌کند تا به طور آسان تر در وب‌سایت حرکت کنند و به محتوای مرتبط دسترسی پیدا کنند. این بهبود در تجربه کاربری می‌تواند باعث افزایش میزان بازدید و کاهش نرخ خروجی شود.

تقویت اعتبار وب‌سایت: وجود پیوندهای داخلی قوی و معتبر به موتورهای جستجو و کاربران نشان می‌دهد که وب‌سایت شما دارای محتوایی ارزشمند و مرتبط است. این می‌تواند به افزایش اعتبار و قدرت وب‌سایت شما کمک کند.

تصاویر سایت را بهینه کنید

یکی از اصول سئو در وردپرس بهینه سازی تصاویر است زیرا علاوه بر تاثیری که روی سئو می‌گذارد باعث می‌شود سرعت بارگزاری سایت کمتر شود.

برای بهینه سازی تصاویر در مرحله اول باید از Alt Image یا متن جایگزین استفاده کنید زیرا موتور جستجو این متن را به عنوان توضیح می‌خواند و در رتبه‌بندی تاثیر می‌دهد.

برای ایجاد Alt Image لازم نیست افزونه‌ای به صورت مجزا نصب کنید و این امکان توسط افزونه‌های سئو به شما داده می‌شود.

تصاویر سایت را بهینه کنید​

می‌توانید با برنامه WidsMob WebP نیز فرمت تصاویر خود را به WebP تغییر دهید تا حجم آنها کمتر شود و در نهایت این امر سبب شود که سرعت سایت بهتر شود.

از SSL استفاده کنید

از SSL استفاده کنید​

SSL به اختصار Secure Sockets Layer یا لایه سوکت امن است و یک پروتکل امنیتی است که برای ارتباط امن بین کاربر و سرور در اینترنت استفاده می‌شود که یکی از اصول سئو در وردپرس نیز به حساب می‌آید. این فناوری از رمزنگاری استفاده می‌کند تا اطلاعات ارسالی بین مرورگر کاربر و سرور را محافظت کند، از جمله اطلاعات شخصی، مالی و حساس.

اهمیت SSL به عنوان یکی از اصول سئو در وردپرس بسیاز زیاد است. از زمانی که گوگل اعلام کرد که از SSL برای ارتقای امنیت در وب استفاده می‌کند، این پروتکل به یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی سایت‌ها تبدیل شده است. به عبارت دیگر، سایت‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند، معمولاً در نتایج جستجوی گوگل برتری دارند و رتبه‌بندی بهتری را در مقایسه با سایت‌هایی که از این پروتکل استفاده نمی‌کنند، دارند. این امر نشان دهنده اهمیت امنیت و حفاظت از کاربران در نظر گرفته شده توسط موتورهای جستجو معتبر است.

به امنیت سایت اهمیت دهید

یکی دیگه از اصول سئو در وردپرس امنیت است زیرا هیچ کاربری دوست ندارد در یک سایت با امنیت کم ثبت نام کند زیرا ترس این را دارد که اطلاعاتش فاش شود، گوگل هم علاقه زیادی به سایت های امن دارد پس برای افزایش امنیت سایت خود بکوشید برای این کار هم در وردپرس می‌توانید از افزونه Wordfence Security استفاده کنید.

به نظرات کاربران اهمیت دهید

شاید در ذهن شما نظرات کاربران جزو اصول سئو در وردپرس نباشید اما کاملا در اشتباه هستید و نظراتی که کاربران ارائه می‌دهند یکی از اصول سئو در وردپرس است پس باید سعی کنید شرایطی را ایجاد کنید تا کاربران ترقیب به ارائه نظر شوند.
مقالات قدیمی خود را از چندین روش می‌توانید بروزرسانی کنید و نظراتی که کاربران ارائه می‌دهند یکی از روش های بروزرسانی صفحه مقاله است، از طرفی نظرات مثبت تاثیر زیادی در جلب کاربر دارد و این امر سبب می‌شود تا سایت شما بازدید بیشتری دریافت کند.
ممکن است به مرور Comment هایی را دریافت کنید که Spam هستند برای رفع این مشکل نیز می‌توانید یک افزونه نصب کنید تا این مشکل حل شود، بهترین افزونه هم در این زمینه Akismet Anti-spam نام دارد.

انتخاب آدرس سایت

یکی از مهمترین اصول سئو در وردپرس انتخاب آدرس سایت است زیرا سایت شما هم با www در دسترس است هم بدون www پس اگر هر دو آدرس در دسترس باشند گوگل به عنوان دو سایت متفاوت با آدرس های شما برخورد می‌کند پس باید تصمیم بگیرید که سایت شما به کدام شکل در دسترس باشد و آدرس دیگر را به آدرس انتخاب شده منتقل کنید، برای مثال سایت نونویسان بدون www در دسترس است و بعد از ورود به آدرس https://www.nonevisan.com به صورت خودکار به آدرس https://nonevisan.com منتقل می‌شوید.

برای اینکار باید مثل تصویر زیر وارد تنظیمات عمومی شوید که در بخش تنظیمات قرار دارد.

انتخاب آدرس سایت​

به سرعت سایت اهمیت دهید

یکی از اصول سئو در وردپرس که اهمیت بسیار بالایی دارد سرعت است زیرا هیچ کاربری زمان زیادی را برای باز شدن یک ساعت نمی‌گذارد پس باید سعی کنید کاربرانی که وارد سایت شما شده‌اند را از دست ندهید زیرا اگر کاربری وارد سایت شما شود و سایت دیر باز شود این امر سبب تخریب سئو سایت شما می‌شود پس باید سرعت سایت را به عنوان یکی از اصول سئو در وردپرس در نظر گرفت.

یک سایت Responsive داشته باشید

یکی از اصلی ترین اصول سئو در وردپرس بهینه سازی سایت برای تمام اندازه ها است، یعنی کاربر اگر با موبایل، تبلت و کامپیوتر وارد شد سایت بهم نریزد و هرچیزی در هر اندازه‌ای سرجای خودش باشد اگر سایت برای اندازه های متفاوت بهینه نباشد شما کاربران آن پلتفرم را از دست می‌دهید و این امر سبب می‌شود مشتری ها و کاربران زیادی به سایت شما نرسند و در نهایت کاربران ارگانیک شما روز به روز کمتر شوند.

۵ از ۵ - ۲ امتیاز

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط